6 روش آسان برای از بین بردن لکه روی چوب

6 روش آسان برای از بین بردن لکه روی چوب

از اونجایی که خانم هر خونه ای روی وسایل منزل خود حساس می باشد. سعی بر این داریم 6 روش آسان برای از بین بردن لکه روی چوب را مطرح کنیم. همانطور که می دانید چوب یکی از متریال های لوکس هم برای نماهای بیرونی و هم فضاهای داخلی شناخته شده است. امروزه بسیاری از طراحان خوش سلیقه و حرفه ای به کار گیری متریال چوب رو هم در نما و هم فضاهای داخلی جزء اولویت های خود قرار می دهند. چند مسئله ی مهم هست که چوب را به عنوان یک متریال خاص و پر طرفدار می شناسیم.

  • چوب گرمای خاصی را از لحاظ بصری ایجاد کرده.
  • این متریال یک متریال خاص و گران قیمت می باشد.
  • چوب متریالی از دل طبیعت محسوب می شود.

چرا به 6 روش آسان برای از بین بردن لکه روی چوب نیاز داریم؟

امروزه وسایل منازل لوکس بیشتر از جنس چوب می باشد. به طورمثال: میزنهار خوری، میزهای پذیرایی، مبلمان، و حتی وسایل پذیرایی و …

زمانی که تعدادی مهمان به منزل خود دعوت می کنید و یا اینکه شما دارای فرزند شیطون هستید، ممکنه خیلی از این وسایل چوبی شما با مواد غذایی گوناگون و یا نوشیدنی ها لک شود. اون لحظه خانم های خانه دار بسیار ناراحت میشن و تصورشون بر این هست که این لکه های نوشیدنی و غذا دیگر از بین نمی رود.  اما ما در اینجا به کمک خانم های خانه دار میایم و 10 روش آسان برای از بین بردن لکه روی چوب را مطرح می کنیم. این روش هایی که در اینجا مطرح می کنیم هم برای چوب های معمولی و هم برای چوب های با کیفیت ترمووود می باشد.

آیا چوب ترمووود بیشتر از هر چوب دیگری لک می شود؟

جواب این سوال مثبت می باشد. چرا که اگر دقت کرده باشید ترمووود دارای سطحی کاملا صاف و صیقلی می باشد. این براقیت چوب ترمووود نسبت به هر چوب دیگر لکه پذیری آن را بیشتر کرده. در نظر داشته باشید که بهترین زمان برای پاک کرد ن لکه روی چوب ترمووود زمانی می باشد که هنوز لکه خیس باشد.

6 روش آسان برای از بین بردن لکه روی چوب

هر کدام از این 6 روش آسان برای از بین بردن لکه روی چوب و چوب ترمووود بستگی به نوع و شرایط لکه دارد. به طور مثال: باید توجه داشت که این لکه ی ایجاد شده تازه و خیس می باشد و یا پس از گذشت مدت زمانی شما متوجه این لکه ها شده اید. از مواردی دیگری که زمان به گارگیری این 10 روش باید به آن توجه کنید نوع لکه می باشد. لکه ها ممکن با ریختن آشامیدنی ها ایجاد شده باشد و یا لکه ی چربی و غذا باشد. این ها مواردی هستند که قبل از استفاده از این روش ها باید در نظر بگیرید.

  1. استفاده از یک وسیله ای برای گرم کردن مانند:اتو

از این روش اغلب برای لکه های چربی استفاده می شود. همانطور که می دانید حرارت دشمن چربی می باشد. پس ما هم از دشمنی این دو استفاده می کنیم برای از بین بردن لکه های چربی چوب ترمووود. ابتدا پارچه ای تمیز را مهیا کنید و روی قسمت لک شده بیاندازید. پس از آن از اتویی که خیلی داغ نباشدو هم بخار نداشته باشد را روی پارچه ای تمیز برای دقایقی قرار داده. به این نکته حتما توجه داشته باشید که چرا تاکید داریم اتو خیلی داغ و دارای بخار نباشد؟ به دلیل آنکه حرارت زیاد چوب را خراب می کند. اتوی بخار هم باعث آسیب به رطوبت چوب می شود. یکسری نکات دیگری هم هست که در آخر مطلب حتما به آن اشاره می کنیم. پس به ادامه ی مطلب به دقت توجه کنید.

  • یه مورد خیلی جالبی که شاید باورتون نشه!!

استفاده از خمیر دندان یکی از روش هایی است که به سرعت لکه را از روی وسایل چوبی از بین می برد. قبل از روش استفاده از خمیر دندان یک نکته ای هست که باید به آن توجه کنید. خمیر دندانی که استفاده می کنید باید کرمی باشد نه ژله ای. به دو روش می توانید از خمیردندان برای از بین بردن لکه روی چوب استفاده کنید. یا مقداری خمیردندان را روی دستمال پنبه ای تمیز ریخته سپس روی لکه با دقت می کشید. و یا اینکه به وسیله ی کاردک خمیردندان را فقط در ناحیه ای که لک ایجاد شده می کشید و سپس پس از 10 دقیقه با دستمالی مرطوب خمیر دندان را پاک کرده.

  •   استفاده از یک ماده ی غذایی

این راه حلی مناسب برای از بین بردن لکه بر روی تمام وسایل چوبی می باشد. استفاده از ترکیب روغن زیتون و پودر سنگ جلا. ممکن الان سوال تو ذهنتون اومده که پودر سنگ جلا اصلا چی هست؟ پودر سنگ جلا یک ماده ای می باشد که برای برق انداختن و تمیز کردن وسایل چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. مقداری روغن زیتون و پودر سنگ جلا را با یکدیگر مخلوط کرده. سپس با یک دستمال تمیز آن را روی لکه چندین بار بمالید تا لکه ناپدید شود.

  • استفاده ار ترکیب آبلیمو و روغن زیتون

از این روش برای لکه های سمج روی وسایل چوبی استفاده میشه. اگر وسیله ی چوبی ای دارید که مدت ها لکه ای بر روی آن جا مانده و چوب در آن قسمت دچار خراشیدگی شده از این روش برای پاک کردن وسیله چوبی خود استفاده کنید. البته یک نکته ذکر کنم که ار لیموترش تازه استفاده کنید خیلی بهتره. هر مقدار که روغن زیتون ریخته نصف آن باید آب لیمو ترش استفاده کنید. سپس با دستمالی تمیز چند بار روی قسمت لک شده بکشید. در آخر مشاهده خواهید کرد که خراش و لکه ها کم کم محو خواهد شد.

  •  استفاده از جوش شیرین

تعجب نکنید!  ترکیب آب با جوش شیرین برای از بین بردن لکه ها روی چوب بسیار مناسب است. در نظر داشته باشید که برای از بین بردن همه ی لکه ها روی چوب همیشه احتیاج به یک دستمال نرم و تمیز هست. و نکته ی دیگری هم در مورد ترکیب مواد برای از بین بردن لکه ها می باشد میزان مورد نیاز از هر کدام مواد برای ترکیب آن ها می باشد. به طور مثال: در ترکیب جوش شیرین و آب، باید توجه داشته باشید که مقدار آب آن زیاد نباشد.

  • یک روش خیلی در دسترس و راحت

حتما تا به حال به این موضوع برخوردید که لیوان های نوشیدنی که برای مدتی روی میز می ماند. لیوان که از روی میز چوبی بر میدارید لکه هایی سفیدی روی میز چوبی مشاهده می کنید. این لکه ها با مقداری نمک با یک اسفنج نرم از بین می رود. این کار تاثیر فوق العاده ای بر روی لکه ها دارد. این روش خیلی راحت و دردسترس می باشد.

در آخر قصد داریم مهم ترین نکات را در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم:

شما عزیزانی که لوکس زندگی می کنید و وسایل چوبی زیادی در منزل خود دارید مراقبت باشید لیوان و یا وسایل خیس را روی میز و یا غیره قرار ندهید. اما نگران نباشید در صورت لک شدن هم نگران نباشید. راه هایی که در بالا ذکر کردیم بهترین روش ها برای از بین بردن لکه ها می باشد.

یکی از مسائلی که در چوب ترمووود بسیار مهم است رنگ ترمووود می باشد. چرا که اگر رنگ ترمووود مرغوب باشد تا میزان زیادی از لکه شدن چوب ترمو جلوگیری می کند. به طور مثال: نمای ساختمانی که چوب ترمووود کار شده باشد و این ساختمان در شمال کشور قرار داشته باشد، با یک رنگ ترمووود مرغوب دیگر نگران بارش باران نباشید.

از موارد دیگری که در به جای ماندن لکه ها تاثیر زیادی دارد، دمای محیط است. اگر دمای محیط شما بسیار پایین باشد لکه ها ماندگاری بیشتری دارند. و برعکس در دمای بالا ماندگاری لکه ها روی چوب کم تر می باشد.

خیلی از شما عزیزان برای از بین بردن لکه ها از مواد شوینده شیمیایی استفاده می کنید که این کار اشتباه است . چرا که استفاده از مواد شیمیایی بافت چوب را بعد از مدتی از بین می برد.

No Comments

Post a Comment