5 روش مطمئن برای تشخیص چوب ترمووود فنلاندی از ایرانی

5 روش مطمئن برای تشخیص چوب ترمووود فنلاندی از ایرانی

هدف از نوشتن این مقاله این هست که با دونستن 5 روش مطمئن برای تشخیص چوب فنلاندی از ایرانی سرتون رو نتونند کلاه بزارند. این 5 روشی که ما می خواهیم در اختیار شما عزیزان قرار بدیم بسیار نکات فنی و تخصصی می باشد. چرا میگیم فنی و تخصصی ؟ به  دلیل آنکه با مطالعه و دانستن این 5 روش شما می تونید به اندازه ی یک واردکننده ی چوب فنلاندی سریع متوجه مرغوبیت چوب ترمو بشید.

ویژگی های چوب مرغوب

اصولا درختی مانند درخت کاج دارای چوب مرغوبی می باشد. کاج درختی با برگ های سوزنی و سبز  می باشد. برگ های این درخت دارای یک پوشش بیرونی ضخیمی می باشد که این پوشش از تبخیر به سرعت آب جلوگیری می کند. به همین دلیل برگ های این درخت همیشه سبز و دارای عمر طولانی می باشد. حتی در صورت ریختن برگ های آن برگ های جدیدی به سرعت جایگزین آن می شود. درخت کاج دارای گونه های متفاوتی می باشد.

4 گونه ی معروف از درخت کاج:

 1. کاج نوئل: درخت کاج نوئل در مناطق سرد و معتدل در ناحیه ی قطبی و یا ارتفاعات کوهستانی می روید. این درخت دارای ارتفاعی بین 24 تا 30 متر می باشد. درخت کاج نوئل خودش دارای گونه های متفاوتی می باشد.
 • به طور مثال: نوئل سبز، نوئل کانادایی و … ، یکی از بهترین و پرطرفدارا ترین چوب، چوب درخت نوئل می باشد. امروزه در اروپا تقریبا در تمامی صنعت های مربوط به چوب مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کاج زرد: یکی از گونه های کاج که بسیار در مناطق آمریکای شمالی رایج می باشد کاج زرد است.
 • کاج قندی: جالبه بدونید که یکی از بزرگترین و بلند ترین گونه های کاج که در غرب ایالات متحده آمریکا رویده می شود، کاج نوئل قندی است. این درخت جزء بزگترین دسته مخروط داران محسوب می شود. ارتفاع این درخت حتی به 60 متر هم می رسد.
 • کاج بلسان:  این نوع از درخت کاج تنها در جعبه سازی و به عنوان خمیر کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد. از مواد تشکیل دهنده ی این درخت رنگ های روغنی و از صمغ این درخت چسب تهیه می شود.

در کل ویژگی های چوب مرغوب خیلی نزدیک به ویژگی های درخت کاج می باشد. چوبی که دارای مقاومت زیادی باشد و در عین حال قابلیت ارتجاعی داشته باشد، پوسته پوسته نشود، دارای عمر و ماندگاری زیادی باشد از ویژگی های چوب مرغوب است.

5 روش مطمئن برای تشخیص چوب ترمووود فنلاندی از ایرانی

قبل از آنکه این 5 روش طلایی را عنوان کنیم یک تعریفی جامع و مختصری از چوب ترمووود را با هم داشته باشیم. به نظرتون چه مراحلی طی میشه تا چوب ترمووود میشه؟ چوب رو به وسیله حرارت و بخار آب خشک می کنند. چوب را در حرارتی بالا قرار داده، چوب هم بستگی به گونه ای که دارد بعد از مدتی حرارت دیدن رطوبت خود را به طور تقریبی از دست داده. چوب ترمووود به دلیل رطوبت پایینی که دارد و از بین رفتن موادی که غذای جانواران موذی می باشد، دارای مقاومت و ماندگاری بالایی است. تمامی این نکات مثبتی که چوب ترمووود داراست موجب به کارگیری آن در تمامی صنعت ساخت وساز می باشد.

تمامی موارد استفاده از چوب ترمووود

 1. کف
 2. نما
 3. سازه
 4. کرکره
 5. سونا و جکوزی

خوب نمی خوایم خستتون کنیم الان می ریم سراغ اون اصل مطلبی که شما منتظرش هستید. می خوایم فوت کوزه گری رو بهتون یاد بدیم.

 5 روش مطمئن برای تشخیص چوب ترمووود فنلاندی از ایرانی به صورت زیر می باشد.

 1. توجه کنید به خصوصیات گره:

چوب یکسری بافت و شکل ظاهری مخصوص به خود را دارد که از روی این بافت و گره ها می تونیم تشخیص بدیم که چوب اصل فنلاند هست یا نه. چوبی که مرغوب باشه و از کشور فنلاند وارد شده باشد، دارای گره هایی مانند پروانه می باشد. برای اینکه به طور دقیق متوجه بشید که گره ی پروانه ای چه شکلی می باشد، در این مطلب یک عکس واضح از گره ی پروانه ای قرار می دهیم. درنتیجه چوبی که دارای گره های پروانه ای باشد چوب مرغوبی هست و به احتمال زیاد از کشور فنلاند وارد شده. سوالی که شاید برای خیلی از شما عزیزان مطرح میشه، این هست که گره های پروانه ای که ما مشاهده می کنیم باید چه تعدادی باشد؟ زمانی که در حال بررسی چوب هستید تقریبا حدود 90% چوب باید دارای گره ی پروانه ای باشد.

 • نوع درخت:

در حال حاضر از چوب های گوناگونی برای بدست آوردن چوب ترمووود استفاده می کنند. اما نکته ی مهم این هست که اصل این چوب باید از درخت کاج فنلاندی باشه. اصولا چوب های فنلاندی که از درخت کاج تهیه می شوند، همانطور که گفته شد دارای گره های پروانه ای می باشد. چوب های ترمووود ایرانی دارای استاندارد و مرغوبیت چوب ترمووود فنلاندی نیستند. به دلیل آنکه چوب های ترمووود ایرانی تهیه شده از درخت سه نوبر می باشند. این چوب درخت سه نوبر از کشور روسیه وارد ایران شده. چوب سه نوبر دارای گره های پروانه ای شکل نیست. چوب سه نوبر دارای مقاومت کمتری نسبت به چوب درخت کاج می باشد. سه نوبر از دسته درخت های چوب نرم می باشد.

 • قیمت چوب ترمووود:

یکی از مواردی که به وضوح میتونید بفهمید که چوب فنلاندی هست یا خیر قیمت آن می باشد. همانطور که در اطلاع هستید قیمت چوب فنلاندی بر گرفته از نوسانات ارزی می باشد، چرا که چوب ترمووود فنلاندی به روز با ارز یورو خریداری می شود. هر زمان به هرجایی برای خریداری چوب ترمووود مراجعه کردید درخواست یک پیش فاکتور را بدهید و نسبت به قیمت ارز متوجه می شوید که چوبی که قصد تهیه ی آن را دارید فنلاندی هست یا خیر. یک ضرب المثل قدیمی هست که میگه هیچ ارزونی بی دلیل نیست!

 • ظاهر چوب:

زمان خرید حتما درخواست داشته باشید یک نمونه از چوب ترمووود خودشان را به شما نشان بدهند. به دلیل آنکه از بازدید ظاهر چوب خیلی چیزها رو متوجه می شوید. مواردی که در ظاهر چوب مورد بررسی قرار می گیرد به صورت زیر می باشد:

 • رنگ چوب:

 باید مقداری دقت کنید و اینکه رنگ چوب ترموود اصل فنلاند رو دیده باشید. معمولا رنگ چوب سه نوبری که برای تهیه ی چوب های ترمووود ایرانی استفاده می شود دارای رنگی روشن تر نسبت به ترمووود فنلاندی می باشد.

 • اندازه ضخامت چوب:

در این مورد باید خیلی دقیق و حرفه ای باشید. چرا که در یک نمونه از چوب های فنلاندی ضخامت آن با ترمووود ایرانی تفاوت دارد. اگر خیلی دقیق بخواهیم ذکر کنیم ضخامت ترمووود فنلاندی 140 میلی لیتر می باشد اما ترمو ایرانی ضخامتی دارای 135 میلی لیتر می باشد.

 • مشاهده گره های موجود در چوب:

همانطور که در قسمت بالایی متن راجع به خصوصیات گره اشاره کردیم، از مواردی که در ظاهر چوب حائز اهمیت می باشد تعداد و اشکال گره های موجود در چوب می باشد.

 • سابقه ی واردات چوب فنلاندی شرکتی که برای خرید این محصول انتخاب کردید:

خیلی اهمیت داره که شما به شرکتی مراجعه کردید؟ سابقه ی فروش و عرضه ی این محصول در آن شرکت چقدر می باشد؟ آیا افراد وارد کننده خودشان متخصص در این زمینه هستند؟ مشاهده ی نمونه کارها گویای خیلی چیزها می باشد. حتما سعی بر این داشته باشید که از نمونه پروژه ها دیدن فرمایید. از نمونه چوب ترمووود گرفته تا مراحل اجرای ترمووود. یکی از موردهای دیگری که خیلی حائز اهمیت می باشد این هست که شرکت ضمانتی به شما بابت فروش واجرای محصول خود را به شما ارائه می دهد یا خیر.

خلاصه ی مطلب:

در این مطلب به 5 مورد از مهم ترین روش های تشخیص چوب فنلاندی از ایرانی اشاره کردیم. این مواردی که در اختیار شما عزیزان قرار گرفته طبق تخصص و تجربه افراد حرفه ای هولدینگ بریج بوده. یک نکته ی خیلی مهم به شما عزیزان بگم. این نکته این هست که هولدینگ بریج برای اخذ اعتماد و رضایت مشتریان خود مدارک گمرک واردات چوب را از فنلاند در اختیار شما عزیزان قرار داده. از نکته مهم تر، هولدینگ بریج ضمانت 10 ساله روی چوب ترمو و 3 ساله روی رنگ ترمو را به شما عزیزان هدیه می دهد. این ضمانت شامل بیمه می باشد.

No Comments

Post a Comment