فرق بین چوب معمولی و چوب ترموو در چیست

فرق بین چوب معمولی و چوب ترموو در چیست

امروزه یکی از اساسی ترین متریال هایی که مصرف گوناگونی در صنعت ساختمان سازی دارد چوب می باشد. پس شما دوست عزیزی که عنوان فرق بین چوب معمولی و چوب ترموو در چیست رو سرچ کردید جواب سوال خودتون رو همین جا بگیرید. قبل از هر چیزی باید اطلاعاتی راجع به چوب معمولی و مهم ترین ویژگی های چوب و انواع چوب بدست بیاورید.

همراه ما باشید و به این مطالب مهم درج شده توجه کنید.

ویژگی های مهم و اصلی چوب:

رنگ چوب:

یکی از مهم ترین ویژگی های چوب رنگ هست. رنگ چوب یکی از عوامل مهم در زیبایی پروژه های ساختمانی می باشد. چوب ها بر اساس نوع و شیوه و محل رویش رنگ های متمایزی از هم دارند.

مقاومت و استحکام چوب:

این گزینه هم دارای اهمیت بالایی می باشد، چرا که برای به کار بردن این متریال در صنعت ساختمان سازی استحکام امری بسیار مهم می باشد. چوبی که محکم باشد دارای الیاف متراکم و پهنای ضخیم تری می باشد.

سالم بودن چوب:

چوب یک متریال طبیعی می باشد که به دلیل داشتن ترکیبات آلی احتمال حمله ی عوامل تخریبی مانند: موریانه، حشرات، باکتری، قارچ، ویروس به آن بسیار بالا می باشد. چوبی که دارای قارچ و باکتری و یا هر عامل مخربی دیگری باشد استحکام خود را از دست می دهد. پس باید به این موارد توجه زیادی داشته باشید.

میزان رطوبت چوب:

چوبی که دارای رطوبت باشد در فضاهای خارجی نباید مورد استفاده قرار بگیرد . چرا که به اصطلاح چوب باد می کند یا شکم می آورد. هر زمانی که بافت چوب رطوبت خودش را از دست بدهد، به آن چوب خشک شده گفته می شود. چوب خشک شده و یا همان چوب ترمو شده دارای استحکام بیشتری می باشد.

قابلیت ارتجاعی بودن چوب:

چوبی که قابلیت ارتجاعی داشته باشد ،هم به راحتی اره میشه و هم قابلیت رنده شدن را دارد. چوبی که دارای سختی زیادی باشد به راحتی اره نمی شود. برای رنده کردن باید دنبال چوب هایی همگن باشیم. چرا که چوب هایی که دارای گره و تارهای در هم تنیده باشد به سختی رنده می شوند.

چرا اول درباره ی ویژگی های چوب و انواع چوب داریم به شما اطلاعات می دهیم؟ به دلیل آنکه در همین جا موارد ی رو داریم ذکر می کنیم که تفاوت بین چوب ترمووود و چوب معمولی را نشان می دهد.

فرق بین چوب معمولی و چوب ترموو در چیست؟
دقیقا فرق بین چوب معمولی و چوب ترمووود در ویژگی ها و مواردی می باشد که در بالا به آن اشاره کردیم. چوب معمولی استحکام زیادی ندارد. چرا استحکام ندارد؟ به دلیل وجود رطوبت زیاد در بافت های چوب. چوب معمولی زیبایی و جلای چوب ترموووود را ندارد. رنگ چوب ترمووود بسیار زیبایی و جلا به چوب می دهد. چوبی که ترمو می شود در دمای بالایی حرارت می بیند و تمامی صمغ و موادی که تغذیه ی موریانه و … می باشد کاملا گرفته می شود. رطوبت چوب به پا یین تر از 6% می رسد. در نتیجه چوبی که ترمو شده مزایای زیر را داراست:
استحکام و مقاومت بسیار در برابر چوب معمولی
زیبایی و جلای بیشتر
دارای رنگ های متنوع
مقاوم در برابر حملات حشرات و موریانه
سبک بودن چوب
قارچ و باکتری نمی زند
امکان استفاده در هر مکانی
داشتن قابلیت ارتجاعی

نتیجه گیری آخر: با مطالعه ی دقیق این مطلب آموزشی متوجه شدیم که در صنعت ساختمان سازی نمی توان از چوب معمولی که روی آن فرآیند ترمو انجام نشده استفاده کرد. چرا که استحکام به کار گیری را ندارد. در نتیجه برای نما، کف، سونا و استخر و یا خیلی از موارد دیگر در ساختمان از چوب ترمو شده استفاده می کنند.

No Comments

Post a Comment