10 نکته ی کلیدی مربوط به تفاوت ترمووود و چوب پلاست

10 نکته ی کلیدی مربوط به تفاوت ترمووود و چوب پلاست

مربوط به تفاوت ترمووود و چوب پلاستما در این مقاله 10 نکته ی کلیدی مربوط به تفاوت ترمووود و چوب پلاست رو به شما عزیزان اطلاع می دهیم و بعدش ما به شما قول می دهیم تا بتونید بهترین تصمیم گیری رو برای انتخاب هر کدوم از این متریال ها داشته باشید. قبل از 10 نکته ی کلیدی یک تعریفی خلاصه از ترمووود و چوب پلاست رو به شما عرض می کنیم.

ترمووود:

تعریفی خیلی ساده، ترمووود چوبی که در دمایی بالا همراه با بخار آب و گردش هوا خشک شده. و تمامی صمغ و رطوبت آن تا حدودی گرفته شده. همین فرآیند مانع از رشد کپک و قارچ در چوب میشه و مقاوم در برابر حشرات، حرارت و رطوبت.

چوب پلاست:

چوب پلاست یا همان WPC ترکیبی از پودر چوب و یا سایر الیاف ها، پلاستیک هایی چون : پلی اتیلن، پروپیلن و پی وی سی می باشد که طی یک فرآیند خاص به نام اکستروژن تولید شده، محصول به دست آمده را می توان به صورت ورق، پروفیل و یا مقاطع سفارشی درآورد.

  10 نکته ی کلیدی مربوط به تفاوت ترمووود و چوب پلاست

  1. چوب ترمووود عایق بهتری در برایر آب و رطوبت هست یا چوب پلاست؟

چوب ترموود با توجه به اینکه ترمو شده و رطوبت آن را به حداقل می رسانند اما برای آنکه آب و رطوبت در آن نفوذ نکند، احتیاج به مراقبت و رعایت نکاتی برای نگداری دارد. اما چوب پلاست به دلیل بافت یکنواخت و ترکیباتی که دارد به هیچ عنوان آب و رطوبت در آن نفوذ نمی کند. پس نتیجه می گیریم چوب پلاست عایق بهتری در مقابل آب و رطوبت می باشد.

  • نصب، تعمیر و نگهداری چوب پلاست راحت تره یا ترمووود؟

همانطور که در مقاله ی مهم ترین نکات برای نصب و اجرای ترمووود ذکر شد، در بیشتر مواقع برای نصب چوب ترمو باید زیر سازی مناسبی داشته باشیم، و اما نگهداری ترمووود هم در برابر نگداری چوب پلاست کاری دشوار است. در مواردی زیادی برای نصب چوب پلاست احتیاجی به زیر سازی نداریم. یک نکته ی دیگری که در نگداری چوب پلاست هست، همانطور ه در بالا به آن ااشاره شد چوب پلاست در برابر رطوبت وآب بسیار مقاوم است در نتیجه احتیاج به مراقبت خاصی ندارد. پس در نتیجه ی این سوال هم، نصب و نگهداری چوب پلاست راحت تر می باشد.

  • کدام یک از متریال سمی هست؟

هیچ کدام از متریال ها چه چوب پلاست و چه ترموود سمی نیستند چرا که چوب ماده ای طبیعی است پس ترمووود زمانی که می سوزد گاز co2 تولید نمی کند. چوب پلاست هم به دلیل ترکیبات تشکیل دهنده اش هنگام سوختن گاز سمی co2 تولید نمی کند. در نتیجه هیچکدام سمی نیستند.

  • به نظر شما چوب پلاست زیبایی بیشتری دارد یا ترموود؟

جواب این سوال کاملا واضح هست. چوب دارای ساختاری طبیعی و گره های موجود در چوب زیبایی خاص و طبیعی رو به چوب ترمو میده. اما چوب پلاست از الیاف های مصنوعی می باشد که دور نمای خوبی دارد اما از نزدیک ترمووود زیبایی خیلی بیشتری دارد.

  • قابلیت ارتجاعی

قابلیت ارتجاعی منظور این می باشد که تا چه مقدار چوب و یا چوب پلاست رو می تونیم فرم بدهیم. قطعا ترمووود به میزانی قابلیت ارتجاعی دارد و می توانیم اون رو فرم بدیم. اما چوب پلاست به دلیل سختی زیاد و مواد تشکیل دهنده ی آن قابلیت ارتجاعی ندارد.

  • نکته ی مهم مقرون به صرفه بودن

این نکته تقریبا برای همه خیلی مهم هست و در بعضی از مواقع در اولویت قرار می گیره. با توجه به فرآیند پر زحمت و پر هزینه ی ترمووود، هزینه ی چب پلاست از همه نظر پایین تر و مقرون به صرفه تر می باشد. از چه نظر؟ از تهیه و تولید گرفته تا نصب و نگهداری، چوب پلاست مقرون به صرفه تر می باشد.

  • طول عمر، ماندگاری، دوام

هر دو متریال دارای ماندگاری و دوام هستند. منتها چوب پلاست به دلیل آنکه ترکیبی از پودر چوب و پلی اتیلن و …. می باشد و در برابر رطوبت و آب مقاومت بیشتری دارد ، دارای طول عمر بیشتریست.

  • مقاومت در برابر حشرات، موریانه، قارچ ها

یکی از دلایل ترمو کردن چوب مقاومت آن در برابر حمله ی حشرات و موریانه ها می باشد. اما تغذیه ی این حشرات چوب می باشد و چوبی که ترمو نشده مقاوم در برابر حمله ی این حشرات نیست. اما چوب پلاست به علت ترکیباتش به هیچ عنوان مورد حمله ی موریانه و حشرات و قارچ ها قرار نمی گیرد.

  • سازگاری این متریال با محیط زیست

همانطور که میدونید اهمیت حفاظت از محیط زیست روز به روز بیشتر شده . چوب ترموود از برش درختان و انجام یکسری از فرآیند روی چوب تولید شده، اما چوب پلاست دارای ترکیباتی مصنوعی و تجزیه پذیر برای محیط زیست می باشد. در نتیجه چوب پلاست کاملا تجزیه پذیر و سازگار با محیط زیست می باشد.

  1. دوام رنگ روی چوب ترمووود بیشتر هست یا چوب پلاست؟

         اگر هر دوی آن ها طی یک مدت زمان معین در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرد ، چوب پلاست زود تر از چوب ترمو رنگ پریده میشه .

نتیجه گیری آخر:

با توجه به تمام نکاتی که گفته شد قطعا می تونید تصمیم گیری درست تری را انجام بدید. اما باید این نکته هم در نظر بگیرید که چوب پلاست و یا چوب ترمووود رو قصد دارید کدام قسمت به کار ببرید. معمولا برای کف از چوب پلاست و برای نما به دلیل الزام زیبایی و شکیل بودن کار از چوب ترموود استفاده می کنند.

No Comments

Post a Comment