10 تا از مهم ترین سوالاتی که راجع به ترمووود پرسیده میشه؟

10 تا از مهم ترین سوالاتی که راجع به ترمووود پرسیده میشه؟

10 تا از مهم ترین سوالاتی که راجع به ترمووود پرسیده میشه؟

شما مخاطب عزیزی که به دنبال جواب سوال های خود راجع به ترمووود هستید با مطالعه ی این مقاله به طور حتمی جواب 10 تا از مهم ترین سوالاتی که راجع به ترمووود پرسیده میشه رو می گیرید.
قبل از هر چیزی یک سوال مهمی که برای خیلی از شما عزیزان مورد سوال قرار می گیرد را پاسخ می دهیم.

ترمووود چیست؟
ترمووود محصول یک فرآیند است. که طی این فرآیند چوب را در دمای بالا خشک می کنند و رطوبت آن را تا حد زیادی می گیرند . به نظر شما عزیزان فرآیند تولید ترمووود به شکلی می باشد؟ جواب این سوال رو در قسمت مهم ترین نکات راجع به ترمووود ببینید.

10 تا از مهمترین سوالاتی که راجع به ترمووود پرسیده میشه؟

ما که می دونیم اولین سوال شما راجع به قیمت ترموووده، اما واقعا سوالات دیگری هم که مطرح می کنیم سوالات مهمی هستند و قطعا لازمه که جوابشو بدونید.

1. قیمت ترموود چنده؟

جواب این سوال بستگی به خیلی موارد داره . اینکه برای چه کاری ترمووود رو لازم دارید ؟ متراژی که برای کار شما در نظر گرفته میشه چقدر است؟ آیا احتیاج به رنگ ترمووود هم دارید؟ و خیلی از موارد دیگری که با کارشناسان ……… بریج تماس گرفته و سریعا پاسخ این سوال شما رو بدهند. راستی یه نکته ی مهم بگیم که قیمت ترمووود به دلیل وارداتی بودنش ارتباط مستقیمی با نوسانات بازار ارز دارد.

2. از چه چوبی برای تولید ترمووود مرغوب استفاده میشه؟
3. آیا چوب ترمووود دوامش خیلی با چوب معمولی فرق میکنه؟
4. آیا چوب ترمووود دچار پوسیدگی می شود؟
5. آیا همه ی چوب های ترمووود ها فنلاندی هستند؟
6. آیا ترمووود نیاز به مراقبت دارد؟
7. آیا رنگی که بر روی ترمووود زده می شود احتیاج به مراقبت دارد؟
8. ترمووود در چه جاهایی استفاده می شود؟
9. چه پارامترهایی بر کیفیت ترمووود تاثیرگذار هست؟
10. حداقل کیفیت مورد نیاز برای چوب مصرفی چه مقدار می باشد؟

از چه چوبی برای تولید ترمووود مرغوب استفاده میشه؟ به طور کلی چوب ها به دو دسته تقسیم می شوند.
• نرم چوب ها:
این دسته از درختان در بیشتر زمان ها سبز هستند و برگ های سوزنی دارند. در اغلب موارد برگ این نوع از درختان در پاییز نمی ریزند. این دسته از درختان در طول سال زمان رشد بیشتری دارند. این درختان در فصل بهار و تابستان با سرعت بیشتری رشد می کنند. اما در فصل زمستان این رشد و نمو رو به کندی می رود. به همین دلیل می باشد که چوب پاییزه و بهاره در حلقه ی سالیانه به راحتی از یکدیگر تمایز داده شده و این مساله از رنگ درختان کاملا مشخص می باشد.
• سخت چوب ها:

این نوع درختان پهن برگ هستند و در فصل پاییز برگ آن ها می ریزد. بافت چوب درختان پهن برگ تنها در زمانی که برگ ها روی درخت هستند رشد می کند. پس رشد آن ها در بهار شروع شده و در پاییز به مرور زمان متوقف خواهد شد. نام چوب این درختان سخت می باشد به دلیل آن که نوع بافت آن ها می باشد. درختان پهن برگ عبارت هستند از: گردو، انجیر، بلوط، چنار، راش، تبریزی، سپیدار و افرا. این درختان به دلیل نداشتن گره های مرکزی از بافت زیبا تری برخوردار هستند.
این همه توضیح دادیم به دلیل اینکه شما عزیزان جواب سوال خودتون رو راحت تر بفهمید. پس چوب ترمووود بستگی به موارد استفاده بهتره از نوعی متفاوت آن استفاده بشه. برای کف داخلی معمولا باید از سخت چوب ها استفاده بشه، چرا که به دلایلی تراکم چوب بیشتر هست. برای کف و نما و قسمت های بیرونی از نرم چوب ها استفاده می شود. چرا که قابلیت جذب رنگ و روغن پایین تر می باشد. پس بهتر است از نرم چوب ها استفاده شود.

آیا چوب ترمووود دوامش خیلی با چوب معمولی فرق می کند؟
جواب این سوال به طور حتمی مثبت می باشد. چوب معمولی در هر شرایط آب و هوایی به خصوص هوای مرطوب دوام چندانی ندارد. در صورتی که چوب ترمووود نه تنها در هر شرایط جوی مقاومت خود را دارد بلکه در برابر حشرات، هوازدگی و … مقاومت دارد.

آیا چوب ترمووود دچار پوسیدگی می شود؟
جواب اصلی منفی می باشد. اما زمانی که رنگ چوب خورده می شود، به مرور زمان بعد ازحدودا 2 سال بر اثر تابش نور خورشید قسمت رویی چوب ممکن است پوسته پوسته بشه. اما هیچ زمان خود چوب دچار خرابی نمی شود.

آیا همه ی چوب های ترمووود ها فنلاندی هستند؟
خیر، در حال حاضر خیلی از کشور های اروپایی، آمریکایی، کانادایی و … چوب ترمووود تولید می کنند. اما در حقیقت باید در نظر داشته باشیم مقاومت چوب فنلاندی از اکثر چوب ها بالا تر می باشد.
آیا ترمووود نیاز به مراقبت دارد؟
در نظر داشته باشید هر وسیله ای مراقبت خاص خود را دارد. چوب ترمووود هم نیاز به مراقبت خود را دارد. حدودا هر 2 سال باید یک نظارتی روی چوب ترمووود صورت بگیرد. اگر احتیاج باشد باید چوب ساب بخورد، سطحی یکنواختی را ایجاد کنیم و یا از روغن جلا و رنگ استفاده می کنیم.
آیا رنگی که بر روی ترمووود زده می شود احتیاج به مراقبت دارد؟
ساختار رنگ ترمووود بر اساس تغییرات شیمیایی، دراثر تابش نور خورشید تغییر پذیر می باشد. به مرور زمان تانین موجود در آن از بین می رود و تغییر رنگ ایجاد شده. یکی از مراقبت هایی که می توان انجام داد زدن روغن جلا پس از خشک شدن رنگ ترمووود در ابتدای کار می باشد. برخی از مالکان حاضر به تقبل هزینه ی بیشتری می باشند و از رنگ های پوششی که دارای لایه ی ضخیم تری از رنگ هستند، استفاده می کنند. اما بعد از گذشت مدت زمانی اگر تغییر رنگ چوب را مشاهده کردید حتما از روغن جلا و یا در صورت نیاز رنگ ترموود استفاده کنید.
ترمووود در چه جاهایی استفاده می شود؟
چوب ترمووود کاربردهای بسیاری دارد از جمله:
• نمای بیرونی ساختمان
• نمای داخلی ساختمان
• کف پوش فضای باز
• کناره استخر
• کلبه های چوبی
• سایه بان (پرگولا و آلاچیق)
• سونا
• مبلمان اداری و یا مبلمان شهری
• گلدان های چوبی (فلاور باکس)
• روف گاردن

چه پارامترهایی بر کیفیت ترمووود تاثیرگذار هست؟
پارامترهای زیادی بر کیفیت ترمووود تاثیرگذار می باشد. مهم ترین این پارامترها را موردی به شما عزیزان مطرح می کنیم.
• گونه های چوبی
• کیفیت برش چوب
• گره های چوبی
• رطوبت چب
• حداقل کیفیت مورد نیاز برای چوب مصرفی

حداقل کیفیت مورد نیاز برای چوب مصرفی چه مقدار می باشد؟
انجمن ترموود فنلاند برای چوب های کاج، نوئل و چوب های پهن برگ به عنوان مواد اولیه برای تولید ترمووود، حداقل سطح کیفی مورد نیاز را تعیین کرده است. کمترین کیفیت مورد نیاز در جداولی ارائه شده. هولدینگ مهندسی و تخصصی بریج کو در مقالات علمی خود این جداول را در اختیار شما قرار داده است.

مهم ترین نکاتی که باید راجبه ترمووود بدانیم:
اصلا چرا باید این نکات رو بدونید؟ کسی که این مطلب رو داره مطالعه می کنه مثل شما دوست عزیز حتما با ترموود یه نسبتی داره یا مهندسین یا برای محل کار و محل زندگیتون می خواین که از این محصول استفاده کنید. پس اول لازمه نکاتی راجع به فرآیند ساخت ترموود بدونید و مرحله ی بعدش هم قصد داریم به مواردی که حتما سوالای ذهنی شما هستند پاسخ بدیم.

فرآیند ایجاد ترمووود:
چوب رو همراه با بخار آب و گردش هوا طبق شیوه های نوین خشک می کنند. مغز چوب در حرارت بالایی قرار می گیرد اما دمایی که چوب در آن قرار می گیرد بستگی به نوع چوب دارد. به طور معمول دمای مورد نظر بین 185 تا 220 درجه سانتی گراد می باشد. به طور کلی طی 4 فرآیند اصلی ترموود ایجاد شده.
4 فرآیند اصلی ایجاد ترموود:

فرآیند شماره ی 1 : بالا بردن دما
چوب ها در کوره با دمای بالایی قرار گرفته . این دمای بالا روی چوب و عناصر آن تاثیر می گذارد. شاید الان این سوال به ذهن شما برسد که چرا چوب در این دمای بالا ترک نمی خورد؟ استفاده ار بخار در این فرآیند موجب ترک بر نداشتن چوب می شود. در این مرحله رطوبت چوب بسیار کاهش می یابد.

فرآیند شماره ی 2 : فرآیند اصلاح حرارتی چوب
در این مرحله دما تقریبا 2 برابر مرحله ی قبل بیشتر شده. شاید الان فکر کنید اگر اینطور باشه که چوب می سوزه. اما هیچ اتفاقی نمیفته چرا که بخار موجود مانع سوخته شدن چوب در دمای بالا میشه. انجام این مرحله مزایای زیادی داره از جمله:
1. ایجاد رنگی دلخواه ، زیبایی و یکدستی رنگ
2. پایین آمدن قدرت جذب رطوبت
3. جلوگیری از فساد چوب
4. جلوگیری از پوسیدگی چوب
5. کاهش احتمال تغییر سایز چوب در اثر رطوبت

فرآیند شماره ی 3 : فرآیند پایین آوردن دمای چوب

همانطور که متوجه شدید در مراحل قبلی چوب در دمای بسیار بالایی قرار می گیرد. در این مرحله با استفاده از آب باید دمای چوب را برای بازسازی پایین آورد. با اسپری کردن آب بر روی چوب دمای آن را پایین می آورند و برای بازسازی مقداری رطوبت به چوب برگردانده می شود.

فرآیند شماره ی 4 : برش چوب به سایز دلخواه

این مرحله مرحله ی نهایی محسوب می شود. در این مرحله پس از خنک سازی و بازسازی چوب نوبت به برش چوب در سایز مورد نیاز می باشد. در این مرحله یک چوب اصلاح شده و یا همان ترمووود شما آماده می شود. حتما می دونید که ترمووود کاربردهای زیادی داره به همین علت برای هر کاربردی نیاز به سایزهای متفاوت هست.

No Comments

Post a Comment