همه چیز درباره ی چوب پلاست

همه چیز درباره ی چوب پلاست


مقاله ای جامع درباره ی چوب پلاست شامل:
معرفی چوب پلاست
WPC چیست؟
مزایای چوب پلاست
معایب چوب پلاست
Wpc ها چگونه ساخته می شوند

معرفی چوب پلاست


چوب پلاست یا همان WPC ها یک ماده ی نسبتا جدید می باشد، که موارد بسیاری هم در بر می گیرد. WPC در بازارهای چوب کاربردهای بالقوه ای دارد. پس می توان گفت WPC ها عرشه دار در صنعت چوب هستند. چرا که اخیرا استفاده از آن تقریبا در همه ی موارد ساختمان سازی گسترش یافته. از دیگر بازارهای صنعتی چوب پلاست اجزای در و پنجره، نرده های عرشه کشتی، شمشیربازی و … می باشد. انعطاف پذیری روش های تولید این محصول و ویژگی های عملکردی آن پتانسیل این قضیه را به وجو آورده که انواع جدیدی از آن در بازار وارد شود. این نوشته به عنوان مقدمه ای از چوب پلاست در نظر گرفته شده. چوب پلاست قابل بازیافت می باشد. چرا ه مواد قابل بازیافت را می توان ذوب کرد و دوباره به شکلی جدید در آورد. چوب پلاست ها از انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار هستند. در اشکال و رنگ های متفاوتی تولید می شوند.


WPC چیست؟


چوب پلاست یا همان WPC تقریبا به صورت 50 به 50 از پلیمرهای پلاستیکی و ذرات چوب به صورت ریز تشکیل شده است. ترکیب چوب و پلیمرهای چوب پلاستیک دمای ذوب بالایی دارند و می توان آن ها را به محصولات مختلفی از WPC ها پردازش کرد. چوب پلاست را می توان در انواع رنگ ها، اشکال، اندازه ها با سطح های متفاوت تولید می گردد. بستگی به روش پردازش چوب پلاست ها به هر شکلی می توانند تولید شوند. بنابراین برای طیف گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد از جمله: قاب های در، پنل های داخلی در ماشین ها، نرده ها، محوطه سازی، نیمکت های پارک، مبلمان و غیره.


مزایای چوب پلاست


چوب پلاست ها مزایای بالقوه ای را ارائه می دهند. حضور چوب در یک ماتریس پلاستیکی موجب:

– سفت و سخت شدن آن
– مقرون به صرفه بودن به دلیل استفاده ی پلاستیک
– مقاومت در برابر خرد شدن
– جذب آب و رطوبت ندارد
– محافظ در برابر حمله ی حشرات و جانوران جونده
– نسبت به چوب نیاز به نگهداری خیلی کمتر دارد
– چوب WPC پیچ و تاب برنمیدارد
– دارای شکاف نمی باشد

معایب چوب پلاست


یکی از معایب چوب پلاست این می باشد که نسبت به چوب ترمووود زمانی که در معرض نور خورشید قرارمی گیرد رنگش سریع تر تغییر می کند. سنگین و به اندازه ای کافی سفت و محکم نیست. در برابر خراش مقاوم نمی باشد. در محیط خیلی گرم هم نباید قراربگیرد. تولید آن احتیاج به مصرف مقدار انرژی زیادی دارد. چوب پلاست از لحاظ تئوری قابل بازیافت می باشد. می تواند مجددا ذوب شود و به محصولی جدیدی تبدیل شود. مانند: چوب های جدیدی که در عرشه ی کشتی مورد استفاده قرار می گیرد. اما در هر صورت بازیافت WPC و تبدیل آن به محصولی جدید هزینه بردار و گران می باشد.

WPC ها چگونه ساخته می شوند؟
در سراسر جهان چوب پلاست ها توسط تعدادی از شرکت ها به صورت تجاری تولید می شوند. با اینکه بسیاری از غناصر چوب پلاست با هم مشترک بوده اما تنوع قابل توجهی در فرآیند تولید آن به کار رفته . چوب مورد استفاده در ساخت WPC به صورت ذراتی خشک بوده. این ذرات خشک که اصطلاحا به آن پودر چوب می گویند باعث قوام آمدن ترکیب مواد چوب پلاست می باشد. مواد چوبی که در چوب پلاست استفاده می شود به صورت خاک اره از ضایعات چوبی تهیه می شود. همانطور که ذکر کردیم روش های بسیار متفاوتی برای تولید چوب پلاست وجود دارد. اما یکی از متداول ترین آن ها روش اکسترود کردن می باشد، که مورد تاکید و توجه بیشتری قرار می گیرد. از قابلیت های روش اکسترود به شرح ذیل می باشد:
– قابلیت تولید انبوه
– قابلیت تولید پیوسته
– تولید به صورت اتوماتیک

گونه های متداولی که برای تولید تجاری wpc مورد استفاده قرار می گیرد، اکثرا کاج، افرا و بلوط می باشد. اما در عمل گونه های چوبی مورد استفاده متغییر زیاد مهمی در نظر گرفته نمی شود. به طور کلی هر منع فیبری که در دسترس و ارزان باشد مورد استفاده قرار می گیرد. اما تحقیقات اخیر نشان داده است که گنجاندن گونه های چوبی با خصوصیات متمایز می تواند تاثیراتی مثبت بر خصوصیات wpc تولید شده بگذارد. به عنوان مثال: چوب پلاستی که خرده چوب درخت سرو قرمز شرقی و آلبالو ساخته می شود، در برابر آب، رطوبت و پوسیدگی بسیار مقاوم تر از گونه های دیگری می باشند. بدانید که از گونه های مختلف الیاف های غیر چوبی هم می توان استفاده کرد. مانند: پوسته نارگیل، الیاف ساقه، پوسته های برنج و …

No Comments

Post a Comment