نکات اساسی مربوط به رنگ ترموود و انواع رنگ ترمووود

نکات اساسی مربوط به رنگ ترموود و انواع رنگ ترمووود

چرا باید نکته های اساسی راجبه رنگ ترمووود رو بدونید.؟

اولین دلیل این هست که شما برای تهیه ی رنگ ترمووود نیاز به یکسری اطلاعات مهم دارید . هر مقداری که اطلاعات شما کامل تر باشد ، شما می توانید تصمیم گیری درست تری برای خرید این محصول داشته باشید.

با دونستن این نکته ها ی اساسی مربوط به رنگ ترمووود می تونید به خوبی از ترمووود نگهداری کنید.

نکته ی اول این هست که اصلا چرا از رنگ ترمووود استفاده می کنیم؟

مهم ترین دلیل برای استفاده از رنگ ترمووود این می باشد که، نه تنها در زیبایی آن بسیار تاثیر گذار است بلکه زمان برخورد اشعه ی ماورای بنفش تغییر رنگ نمی دهد. پس از ویژگی های بارز رنگ ترمووود دوام آن در برابر اشعه ی آفتاب و  جلوگیری از تغییر رنگ آن می باشد. اگر از رنگ ترمووود استفاده نکنید رنگ آن بعد از مدتی در اثر برخورد اشعه ی نور خورشید کم رنگ و یا متمایل به خاکستری می شود.

شرایط اولیه ای که باید قبل از رنگ آمیزی چوب ترمووود مهیا باشد:

5 نکته ی بسیار مهم قبل از رنگ آمیزی

اول مکانی هست که در آنجا قصد دارید رنگ آمیزی را شروع کنید. بهتر است دمای محیط مورد نظر برای رنگ آمیزی کاملا یکسان باشد چرا که نتیجه ی خیلی بهتری خواهید داشت.

باید قبل از رنگ آمیزی گرد گیری کنید نه گرد و خاک منظورمون این هست که بهتر هست جایی این کار رو انجام بدید که عاری از گرد و غبار باشه.

چوب ترمووود باید مرطوب نباشه.

چوب ترمووود باید عاری از گرد و خاک باشه.

چرب هم نباشد.

پس الان کلی مطالب مهم دونستید که قبل از رنگ آمیزی باید انجام بدید تا کار رنگ آمیزی به نحو احسنت انجام بشه.

در قوطی رنگ رو باز می کنید و همون جوری می زنید روی چوب ترمو؟

جواب سوال منفی هست. بعد از باز کردن درب رنگ قبل از استفاده باید رنگ را آماده ی رنگ آمیزی کنیم. چه جوری؟ خیلی راحته با استفاده از یک وسیله ی چوبی به اسم همزن باید کاملا مواد داخل اون رو هم بزنیم. تا کاملا دونه های رنگ و قسمت حلال یکی بشه.

راستی قبل از هر چیزی باید به دستورالعمل رنگ شرکت سازنده توجه کنید

معمولا نحوه ی دستورالعمل یکی می باشد. یکسری از آن ها بر پایه ی آب می باشد و یکسری از آن ها بر پایه ی روغن می باشد. بهتر است قبل از استفاده حتما به دستورالعمل آن دقت کنید.

مرحله ی آخر شیوه ی رنگ آمیزی می باشد.

قبل از شروع  رنگ آمیزی باید دقت کنید چوب هیچ سطح زبری نداشته باشد. در صورت زبر بودن سطح باید سطح را صاف کرده و سپس کار رنگ آمیزی را شروع کرد. علاوه بر زبری سطح باید از سالم بودن چوب هم مطمئن شوید. اگر چوبی دارای شکستگی باشد باید قبل از رنگ آمیزی ترمیم شود. سطح مورد نظر باید صیغل باشد. چه جوری سطح صیغل میشه؟ به اصطلاح میگن پوسته می خوره ( همان سمباده کشیدن گفته میشه ).

به طور کلی نحوه ی رنگ آمیزی به 2 صورت می باشد.

     پوششی

     پاششی

     رنگ ترمووود به صورت پوششی :

از این رنگ بیشتر در فضای بیرونی و یا نما استفاده میشه. یحک لایه ی ضخیم رنگ روی سطح چوب قرار می گیرد. معمولا قیمت این نوع رنگ 30% بیشتر می باشد. به دلیل ضخامت رنگی که روی سطح قرار می گیرد گره های چوب دیده نمی شوند. در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید پس از مدتی رنگ کمتر شده و گره های چوب نمایان می شوند. پس چرا از این رنگ در نما باید استفاده بشه؟ به دلیل قرار گرفتن ترمووود در معرض آفتاب.

     رنگ ترمووود به صورت پاششی یا ( transparent)  :

روش رنگ آمیزیش بسیار ساده هست. با استفاده از قلمو و یک دستمال تنظیف با توجه به جهت بافت چوب مقداری از رنگ را روی سطح چوب ریخته و قلمو رو به همان جهت می کشیم. راستی یک نکته راجع به رنگ ترمووود بگم؟ رنگ ترمووود رقیق هست یعنی زمانی که روی سطح چوب کار میشه تمامی بافت چوب دیده میشه برای زیبایی بیشتر معمولا دو دست رنگ زده میشه.

این رنگ در فضای باز به مرور زمان کم رنگ میشه.  خوب دیگه ای ن نکته ی شماره ی 5 رو زیاد راجبش صحبت کردیم، حالا میریم سراغ چند تا نکته ی خیلی مهم تر.

دست دوم رنگ:

این موضوع  از نکته های مهمی هست. در اغلب اوقات دو دست رنگ زده میشه. همانطور که گفته شد رنگ ترمووود رقیق هست. برای زیبایی بیشتر معمولا دست دوم رنگ هم زده میشه. دست دوم رنگ بلافاصله زده نمیشه. در اغلب مطالبی شما خوندید یا کسی به شما اطلاع داده میگن بعد از 24 ساعت گذشت از دست اول رنگ زده میشه !!!! این اشتباه هست. دست اول رنگ خوره میشه بعد از اون بستگی به نوع رنگ و بافت چوب و شرایط جوی هوا هر زمانی که رنگ کاملا خشک شد دست دوم رنگ خورده میشه. دست دوم رنگ تنها برای زیبایی و جلای کار نیست. مهم تر از زیبایی دوام کار مد نظر هست . در صورت زدن دست دوم رنگ استحکام و دوام اون هم بالاتر میره.

نکته ی بعدی این هست که برای فضا های بیرونی و نما دست دوم رنگ الزام دارد.

پس از اتمام کار و تحویل کار زیبا تون باید حواسستون باشه. به چی ؟ باید هر 1 سال نیم یک بار یک نظارتی بشه که در صورت نیاز، مرمت صورت بگیره یا کار یه ساب بخوره. یا جلا داده بشه.

چه جوری بفهمیم رنگمون جنسش خوب بوده یا بد؟

اول از اینکه حواستون رو جمع کنید کار خودتون رو به چه کسی می سپارید. محصولی که خریداری می کنید از    یک شرکت معتبر خریداری کنید.  رنگ هم اگر کیفیت نداشته باشه بعد از مدتی پوسته پوسته میشه یا اینکه تبله می کنه. به نظر شما دلیل این قضیه چی میتونه باشه؟ دلیلش وجود آب زیاد داخل رنگ هست.

رنگ ترمووود از نظر ترکیباتش به چند دسته تقسیم میشه؟

  • رنگ بر پایه ی آب
  • رنگ بر پایه روغن

انواع برند رنگ ترمووود

رنگ ترمووود برند های بسیار متنوعی دارد. اما ما همیشه هم کیفیت می خوایم هم قیمت مناسب. در نظر داشته باشید که قیمت پایین رو فدای کیفیت نکنید لطفا، چون در آخر به دلیل کیفیت پایین مجبور میشید هزینه ی بیشتری کنید! برندهای زیادی برای رنگ ترمووود وجود داره. چنتا از بهترین ها و پرکاربرد ترین برند رنگ ترمووود را به شما عزیزان معرفی می کنم.

تیکوریلا: این برند جزء برترین محسوب میشه. کشور سازنده این رنگ فنلاند هست. ترکیبات: بر پایه ی آب و روغن و اغلب رنگدانه های ریزی هم دارند. اما در 2 نوع یعنی با رنگدانه و بدون رنگدانه عرضه می شود. دوام و کیفیت بالایی دارد. تنها در صورت سفارش از شرکت معتبر بریج دارای ضمانت 2 ساله می باشد.

مین وکس: از جمله رنگ های پرکاربرد ترمووود هست. این رنگ محصول کشور کانادا می باشد. ترکیبات: بر پایه ی آب و روغن می باشد.

سایکوس : محصول شرکتی آلمانی. ترکیبات آن بر پایه ی روغن های طبیعی.

جیسون: این محصول هم کشور سازنده اش آلمان می باشد.

تنوع برند زیاد هست اما هدف ما اطلاع رسانی مفید به شما عزیزان هست پس برترین و پرکاربدترین رنگ ترمووود را به شما معرفی کردیم.

در آخربه یک نکته ی خیلی مهم اشاره می کنم: معمولا طی تحقیقات  زیادی که در آزمایشگاه های فنلاند صورت گرفته ثابت شده زمانی که از چوب ترمووود مرغوب فنلاندی استفاده می کنید بهتر است کشور سازنده ی رنگ هم فنلاند باشد. چرا که سازگاری و دوام بیشتری دارد.

No Comments

Post a Comment