مهم ترین نکات برای نصب و اجرای ترمووود در نما

مهم ترین نکات برای نصب و اجرای ترمووود در نما

مهم ترین نکات برای نصب و اجرای ترمووود در نما

قبل از اینکه درباره ی مهم ترین نکات برای نصب و اجرای ترمووود در نما صحبت کنیم ، اصلا می خواییم بدونیم چرا نمای چوبی؟  به طور تقریبی نزدیک به 15-10 سال هست نمای چوبی طرفدار پیدا کرده و بسیار هم زیبا و شکیل است. خیلی از طراحان که با معماری مدرن کاملا آشنا هستند و سلیقه ی خوبی دارند زمان طراحی تصمیم به اجرای نمای چوبی می گیرند. معلومه که نمای چوبی گرم تر از نما های سنگی و غیره می باشد. در حال حاضر در سر تا سر شهرها انواع نماهای سنگی و غیره کار شده، پس خیلی بهتره که در بین این همه نما های تکراری و خسته کننده ابتکار و سلیقه به خرج بدیم تا خاص باشیم. مطمئن باشید خیلی ها طرفدار اجرای نمای چوبی هستند.  دلیل استقبال زیاد از نمای چوبی زیبایی بیش از حد آن می باشد.

مهم ترین نکات برای نصب و اجرای ترمووود در نما

 1. چوب مورد استفاده درنما ترمووود می باشد. چرا باید از چوب ترمووود در نما استفاده کنیم؟ همانطور که میدونید چوب ترموود در حرارت بالایی طی 24 ساعت قرار می گیرد و سپس طی مراحلی رطوبت چوب را به کمتر از 6% می رسانند. زمانی که چوب ترمو می شود در برابر هر نوع شرایط جوی و رطوبت مقاوم شده و زیبایی و جلای خاصی پیدا می کند.  چوبی ترمووود که در نما استفاده میشه باید از GRADE A  باشه. چوب  GRADE A ، چوب مقاوم و با استحکام بیشتری می باشد.
 2. برای اجرای نما باید زیر سازی مناسبی داشته باشیم. منظور از زیر سازی مناسب چیه؟ یعنی برای اجرای نمای چوبی سطح زیر کار باید کاملا مسطح باشد.
 3. باید توجه داشته باشید که زمان نصب چوب ترمووود در نما به دلیل حساس بودن و کیفیت کار، اجرای آن درپایان کار ساختمانی صورت می گیرد.
 4. استحکام سطح زیر سازی از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که سطح زیری حداقل باید توان نگهداری مقدار معینی   از چوب را داشته باشد.
 5. سطح زیری در ابتدا باید سیمان کشی شود. به اصطلاح گوشت سیمان باید ضخامتی بالای 4 یا 5 سانتی متر داشته باشد. ضخامت نباید کمتر از 3 سانتی متر باشد اما بالای 4 سانتی متر بهتر هم هست.
 6. زیر سازی بر اساس شرایط موجود صورت می گیرد. زیر سازی دارای نکات بسیار مهم می باشد که به آن در نکات بعدی اشاره می کنیم.
 7. در خیلی از مطالب اشاره شده 2 نوع زیر سازی داریم. واقعیتش این موضوع کاملا درست نیست. معمولا یک زیرسازی هست که با سیمان صورت میگیره. زمانی که روی آجر سیمان کشی می کنند، این سیمان کشی در 99% موارد کاملا تراز در نمی آید. در نتیجه در اغلب اوقات از زیر سازی سیمانی استفاده نمیشه.
 8. پس برای زیر سازی چاره چیه؟ در بیشتر موارد از زیر سازی فلزی استفاده میشه. به چه صورت زیرسازی فلزی صورت میگیره؟ حتما می دونید که در بین طبقات از تیرآهن استفاده میشه، از این تیرآهن ها برای نصب قوطی های فلزی در ابعاد مشخص استفاده می کنیم. روی تیرآهن های بین طبقات با فواصل معین پلیت رو فیکس کرده و طبق اندازه ای مشخص صفحه های فلزی را جوش می دهیم. توجه داشته باشید که صفحات فلزی به صورت شبکه ای در کنار یکدیگر قرار می گیرند. برای این کار قسمت هایی هستند که تیر آهن وجود ندارد پس مجبور هستیم روی قسمت گوشتی از سیمان که 4 سانت می باشد پلیت قرار می گیرد. یادمون رفت اصلا هی میگیم پلیت اصلا پلیت چی هست؟!! خیلی راحته، یک صفحه ی فلزی 10*10 هست.
 9. پس در قسمت هایی که تیرآهنی وجود ندارد ، مجبور می شوند روی قسمت گوشتی سیمان پلیت را رول پلاک کنند و در نهایت به صورت شبکه ای از پروفیل های 60*60 جهت نصب ترمووود روی دیوار قرار می گیرد.
 10. در برخی از موارد نما جوری طراحی شده که نمی توان زیر سازی فلزی انجام داد، به دلیل آنکه اگر زیر سازی فلزی را به کار ببریم نما از حد مجاز و معمول جلو می آید.
 11. در صورت نداشتن فضای کافی برای اجرای زیر سازی فلزی باید  چوب زیر سازی استفاده کنیم. این چوب ها که اصطلاحا چوب چهار طرف تراش گفته می شود زیر کار قرار می گیرد. این چوب هم روی سطح صاف سیمانی رول پلاک می شود.
 12. بعد از آنکه چوب چهار طرف تراش روی سطح صاف سیمانی رول پلاک شد، باید در نظر بگیریم چگونه روی این چوب های زیر سازی چوب ترمووود را کار کنیم؟ دو راه برای نصب و اجرای چوب ترمووود بر روی آن وجود دارد.
 • بکار گیری فاق و زبانه (UTS)
 • با استفاده از گیره ها و یا کیلیپس ها
 1. معمولا در بیشتر مواقع برای اجرا و نصب ترموووود در نما از فاق و زبانه استفاده می کنند. به دلیل آنکه طول پروفیل ها ی نما زیاد می باشد و در صورت استفاده از فاق و زبانه چوب نما تاب دار دیده نمی شود.
 2. در برخی از موارد هم از کلیپس استفاده می کنند. اما کیلیپس هزینه ی بیشتری نسبت به فاق و زبانه دارد. چرا که باید هر فاصله ی معینی یک کیلیپس روی چوب فیکس شود. پی اگر در مجموع در نظر بگیریم تعداد زیادی از این کیلیپس ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. نکته ی مهم در خصوص جنس این کیلیپس ها و هر پیچ و مهره ای که در نما استفاده می شود، این می باشد که باید ضد زنگ یا به اصطلاح استیل باشد.

نتیجه گیری: این مواردی که مطرح شد از مهم ترین نکات برای نصب و اجرای ترمووود در نما بود. رعایت این نکات حین نصب و اجرای ترمووود حائز اهمیت می باشد. در صورت عدم توجه به این نکات دیگر ضمانتی برای ماندگاری چوب ترمو در نما نیست. در نتیجه برای نصب و اجرای ترمووود از متخصص بودن تیم فنی اعزام شده مطمئن شوید.

No Comments

Post a Comment