ترموود چیست ؟

ترموود چیست ؟

تاریخچه ترمووود
خیلی از دوستان کنجکاو هستند بدانند که اصلا تاریخچه ترمووود چیست؟ در این مقاله اشاره ای داریم به تاریخچه ترموود و 4 فاز اصلی ترموود. الان با خودتون فکر می کنید که چرا باید تاریخچه ی ترمووود رو بدونید. شما زمانی که به دنبال ترمووود برای پروژه، و یا منزل، محل کارو غیره هستید. لازم هست اطلاعات کافی و جامعی درباره ی مضوع مورد نظر بدانید. حالا چرا باید اطلاعات کافی راچع به ترموود داشته باشید؟
اولین مسئله مهم این هست که رو سرتون کلاه زیبا نزارن
بدونید که ترموود اصیل متعلق به کدام کشور است؟
از چه زمانی این محصول واردشده؟
بتونید ترموود ایرانی رو از ترمووود فنلاندی تشخیص بدید.
شما دوست عزیزی که مهندسی اصلا زشته که تاریخچه ترموود رو ندونید، اگر ازتون سوال بپرسن چی ؟
با دونستن تاریخچه هر چیزی قطعا اون مسئله رو بهتر و بیشتردرک می کنید. 3 فاز اصلی روش ترمو.

از نظر تاریخی بشر فهمیده بود که اگر چوب را در معرض حرارت زیاد و یا آنکه آن را بسوزاند، چوب مقاومت زیادی را در برابر بسیاری از عوامل اقلیمی در فضای بیرون به دست می آورد. از این رو مطالعات بسیاری در کشورهای مختلف انجام شد.
کشور فنلاند پس از سال ها مطالعه و آزمایش در چوب های گرمایشی روشی را برای تولید چوب ترمو بدست آورد.

ترمووود فرآیندی نوآورانه می باشد که در آن عملیات حرارتی نقش اصلی را ایفا می کند. اصلاحات حرارتی اطمینان حاصل می کند که دوام و کیفیت چوب بهبود و افزایش پیدا می کند. اولین چوب تصفیه شده با گرما در دهه ی 1930 توشط دانشمندان آلمانی به نام Stamm و Hansen و در دهه ی 1940 توسط یک دانشد آمریکایی به نام وایت تولید شد.
افرادی به نام Bavendam، Runkel، Buro سپس تحقیقات خودشان را در دهه ی 50 ادامه دادند.
در آغاز دهه ی 1990 اصطلاح ترمووود برای اولین بار ابدع شد که VTT ( مرکز تحقیقاتی فنی فنلاند) تحقیقات دیگری را برای تصفیه ی حرارتی گسترش داد. پس به همین صورت شد که ترمووود توسعه یافت.

در فرآیند ترموود از گرما، بخارو آب استفاده می شود. چوب برای یک مدت طولانی با دمای 208 درجه سانتی گراد گرم می شود. این عملیات حرارتی همچنین تغییرات شیمیایی خاصی در چوب ایجاد می کند و محصولی پایدار با عمر طولانی تولید می شود.

3 فاز اصلی روش ترمو:

فاز 1: در ابتدا چوب ها به اشکال مختلف بریده می شوند. سپس در یک دستگاه مخصوصی به چوب دمای 130-100 درجه ی سانتی گراد منتقل می شود. این کار باعث کاهش رطوبت چوب می شود.

فاز2: در همان شرایط دما تا 190-220 درجه سانتی گراد افزایش یافته است. بنابراین ، همه ی رزین و رطوبت چوب به صفر نزدیک می شود. چوب برای مدت طولانی در این دما و شرایط باقی می ماند و تمام قسمت ها به قهوه ای روشن تبدیل می شود.

فاز3: چوب به تدریج خنک شده تا به 100 درجه سانتی گراد نزدیک شود. سپس برای دستیابی به درجه حرارت محیط مجددا از آب و اسپری بخار استفاده می شود. در این مرحله چوب رطوبت خود را از دست می دهد. رطوبت نهایی به 4-6% می رسد. هیچ ماده ی شیمیایی برای این فرآیند و کلیه عملیات ها اضافه نمی شوند. یعنی بدون هیچ افزودنی این مراحل صورت می گیرد. چوب ها در برابر گرما، سرما، باران، رطوبت و حشرات مقاوم هستند. همچنین هر گونه تغییر در محیط بیرونی و داخلی به دو کلاس زیر تقسیم می شود:

CLASS THERMO-S

در این روش چوب تا 180 درجه سانتی گراد گرم می شود. مقاومت این چوب افزایش یافته و معمولا در داخل خانه استفاده می شود. چوب مورد نطر حتی در برابر تغییرات ابعادی تقویت و تثبیت می شود.

CLASS THERMO-D
چوب ، در این روش، تا 220 درجه سانتی گراد گرم می شود. این امر باعث افزایش مقاومت بیشتر چوب در هر شرایط اقلیمی می شود. به دلیل مقاومت بالایی که دارد دوام چوب همچنین در فضای بیرون بیشتر شده.

نتیجه گیری:
امروزه با پیشرفت علم و فناوری روش های جدیدی ابداع شده برای زندگی راحت تر بشر. قبل از تولید آن در کشور فنلاند برای نما های چوبی از چوب خام و طبیعی استفاده می کردند . این چوب های خام عمر و دوام خیلی کمی داشتند. و نمی توانستیم در هر شرایط جوی آب و هوا چوب به کار ببریم. و یا چوب خام مورد حمله ی جوندگان موذی قرار می گرفت. امروزه با ورود چوب ترمو شده به بازار تمامی این مشکلات تا مقدار زیادی حل شده . امیدوار هستیم موارد خوب و مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

No Comments

Post a Comment